HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Yaklaşık bin yıllık Çınar ağaçları zararlı böceklere teslim

Yaklaşık bin yıllık Çınar ağaçları zararlı böceklere teslim

Tarih 13 Haziran 2017, 11:44 Editör Hasan Çetin

Yaklaşık bin yıllık Çınar ağaçları zararlı böceklere teslim

Mersin’in Mut ilçesi Karacaoğlan Çınaraltı parkında, aralarında bin yaşındaki çınarın da bulunduğu tescilli beş adet ağaç bakımsızlık yüzünden yok olmaya terk edilmiş durumda olduğunu ifade eden Mut Ziraat Odası Başkanı Faruk Deniz, yetkiliklere çağrıda bulundu.

Adana yüksek anıtlar kurulu tarafından anıt ağaç olarak tescilli çınar ağaçları, zararlı kurt ve bakterilerin esiri haline gelmiş durumda diyen, Mut Ziraat Odası Başkanı Faruk Deniz, “şuan asırlık çınar ağaçları, zarar veren bakteriler ve çürüyen kısımları böcek tahribatına maruz kalan alanlardan dolayı gövde kısmı çürümeye başlamış durumda. Kısa sürede bakımı yapılmazsa zararlı böcekler tarafından büyük zarar uğrayacak. Yetkililerin bir an önce asırlık çınar ağaçlarının bakımını yapması gerektiğini” söyledi.

Sıcaklara dayanamayıp serinlemek için kendini Karacaoğlan Çınaraltı Parkı’na atan vatandaşlar ise, “İlçede bizlerin gidebileceği tek yer Mut Karacaoğlan Çınaraltı Parkı olup çınar ağaçlarının gölgesinde serinliyoruz. Sıcak havalarda günümüzün büyük bir bölümünü burada oturup serinlemekle geçiriyoruz. Asırlık anıt ağaçları bakımsızlıktan kurt ve haşara böceklerin kurbanı olmuşlar. Ağaçların gövdelerinde büyük kurt delikleri meydana gelmiş. Zararlı böceklerin istilasına uğramış durumdalar. En kısa zamanda bakımlarının yapılması gerekiyor. Bu konuda Adana yüksek anıtlar kurulunu göreve davet ediyoruz” dediler.

Mut Belediye yetkilileri ise, Adana Yüksek Anıtlar Kurulundan yetki almayınca hiç bir müdahale yapamıyoruz. Çınarların bakımı için yetki verildiği an müdahale edeceğiz dediler.

Bu haber 792 defa okunmu?tur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Güncel Haberler

Mut Şehidine Ağlıyor - Afrin de Şehit Haberi

Mut Şehidine Ağlıyor - Afrin de Şehit Haberi Şehidimiz var

Heyelan Nedeniyle Mut / Silifke Yolu Kapandı - Önemli Duyuru

Heyelan Nedeniyle Mut / Silifke Yolu Kapandı - Önemli Duyuru sürücülerin dikkatine
Hükümet Caddesinde Kazı Çalışması Ve Açığa Çıkan Tarih...10 Ekim 2017

ANKET

Mut Belediyesinden öncelikli olarak beklediğiniz hizmet alanı nedir ?


Tüm Anketler

Ziyaretçi Sayacı